poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Finanse: plusy i minusy grupowych ubezpieczeń

Dzisiejszy post powstał dzięki rozmowie z kumplem Kornelem (pozdrawiam Cię chłopie;), który przeanalizował ostatnio umowę grupowego ubezpieczenia na życie, jaką podpisał na miejscu pracy, i doszedł do wniosku, że mu się ona nie opłaca. Żeby być odpowiednio ubezpieczonym, Kornel musi dokupić do tamtej polisy odpowiednie świadczenie lub z niej zrezygnować i zainteresować się polisą indywidualną. Dlatego dzisiaj chciałem skupić się na plusach i minusach grupowych ubezpieczeń na życie dla pracowników - raczej każda czynna zawodowo osoba może skorzystać z takiej opcji, więc myślę, że to przydatne zagadnienie :)

Najpierw garść ogólnych informacji :) Wykupienie ubezpieczenia grupowego dla pracodawcy jest możliwe, jeśli zbierze się grupa przynajmniej trzech-pięciu chętnych osób. Jeśli pracodawca chce ubezpieczyć w swojej firmie wszystkich pracowników lub dany poziom, nie musi zbierać nawet danych osobowych i przekazywać ich agentowi - będzie to ubezpieczenie bezimienne. Taka polisa może obejmować ochroną pracowników w drodze do pracy, w pracy i podczas powrotu z niej, ale również całodobowo. 

Plusy ubezpieczenia grupowego: 
  • składki są odciągane od Twojej pensji, więc nie musisz dodatkowo pilnować ich opłacania, 
  • pracownik i jego rodzina są zabezpieczeni finansowo na rzecz niespodziewanego zdarzenia losowego,
  • ubezpieczenie grupowe może być tańsze od ubezpieczenia indywidualnego na życie - to jest zwłaszcza korzystne w przypadku osób starszych, dla których agencje ubezpieczeniowe naliczają zwyżkę, 
  • po odejściu z pracy istnieje możliwość kontynuowania polisy na życie na "warunkach pracowniczych",
  • jeśli jesteś pracodawcą, dzięki wykupieniu polisy dla życie dla pracowników, w wypadku śmierci jednego z pracownika jesteś zwolniony z wypłaty jego rodzinie odszkodowania pośmiertnego; jeśli składka jest opłacana przez Ciebie, możesz ją sobie wliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Minusy ubezpieczenia grupowego:
  • brak podejścia indywidualnego. Musisz przeczytać dokładnie warunki umowy, bo może się okazać, że nie jesteś ubezpieczony na wypadek pogorszenia się Twojego stanu zdrowia, związanego z chorobą przewlekłą - wtedy musisz dokupić odpowiedni dodatek, 
  • suma ubezpieczenia nie jest wysoka, więc nie ma co liczyć na wysokie odszkodowanie w razie wypadku. 
Jak widzicie, minusy są tylko dwa, ale są dość istotne. Najważniejsze, żeby przeczytać warunki umowy, żeby się nie okazało, że pracownik ubezpieczony w swoim zakładzie nie ma zapewnionego odszkodowania na wypadek poważnej choroby. Taka polisa mija się z celem. Z kolei jest opłacalna dla osób starszych, którym nie są doliczane zwyżki z racji wieku i chorób, ale jeśli odejdą pracy, umowę na tych samych warunkach będą kontynuować tylko przez pewien czas. Trzeba przeanalizować indywidualnie plusy i minusy - może się okazać, że ubezpieczenie pracownicze Ci wystarczy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O blogu

Cześć wszystkim!Blog to będzie trochę wielotematyczny (trochę, bo choć mydło, szydło i powidło, to jednak będę chciał pisać tylko o tym, na czym się znam) i mam nadzieję - dla Was bardzo ciekawy:) Czytajcie, komentujcie - jednym słowem, czujcie się jak u siebie.
Zobaczcie koniecznie naszego nowego bloga o kredytach (http://www.lowcakredytow.pl)
Pozdrawiam,
Staszek.