wtorek, 29 lipca 2014

Finanse: ubezpieczenie dla dziecka

Pewnie dzisiaj zdziwi Was fakt, że Stachu pisze o ubezpieczeniu dla dziecka - nie wyglądam na takiego faceta, który byłby gotowy zająć się własnym dzieckiem. I też na razie dzieci nie planuję, ale absolutnie nie wykluczam w przyszłości :) W weekend z obecną partnerką życiową byliśmy w odwiedzinach u znajomego małżeństwa - nawet przy grillu ludzie nie zapominają, że pracuję jako doradca finansowy i zawsze można mnie o coś zapytać. Nie, absolutnie się nie skarżę, cieszy mnie to, że jestem uważany za osobę kompetentną w swoim fachu :) Temat zszedł na ubezpieczenie dla dziecka - ich bobas ma 1,5 roku. Nie zastanawiali się nad bardzo szybkim wyborem polisy dla dziecka, ale uświadomiłem im, im wcześniej taką założą, tym lepiej dla całej rodziny. 

Plusów ubezpieczenia dla dziecka jest wiele. Na rynku ubezpieczeń mogły Wam się obić o uszy takie nazwy jak: polisa posagowa dla dzieci, ubezpieczenie zaopatrzeniowe dziecka, polisa na życie z planem edukacyjnym. Wszystkie mają na celu zapewnienie finansowego zabezpieczenia dziecka w przyszłości, żeby miało lepszy start w dorosłe życie, nie musiało się martwić razem z Wami utrzymaniem na studiach w innym mieście, kupnem pierwszego mieszkania, itp. 

Im szybciej zaczniecie odkładać pieniądze w składkach ubezpieczeniowych dla potomka, tym lepiej będą pracować na przyszły kapitał. I będzie też on większy. Można wybrać, kiedy dziecko ma dostać pieniądze (lepiej przy nastolatkach nie wypowiadać na głos słowa "dziecko";): 
  • np. po ukończeniu 18. roku życia (do ustalenia) może wypłacić jednorazowo całą kwotę zgromadzonego kapitału, 
  • po ukończeniu przewidzianego w umowie z ubezpieczycielem wieku będzie dostawać kapitał w ratach. 
Mi drugie rozwiązanie wydaje się lepszą opcją. Oczywiście po wypłaceniu za jednym razem całej kwoty rodzic może mieć wpływ na wydatki potomka, ale ja bym nie ryzykował :D Lepiej, kiedy pieniądze są wypłacane w systemie ratalnym i pełnią rolę naprawdę porządnego kieszonkowego na utrzymanie się. Chociaż np. można ustalić, że córka lub syn dostanie pieniądze po ukończeniu studiów - wtedy kupienie własnego mieszkania nie jest już takim wielkim problemem. 

W OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) dzięki dokupieniu dodatkowych opcji będą widnieć zapisy, co stanie się z kapitałem lub przyszłością dziecka w wyniku nieszczęśliwego wypadku jego lub rodziców. W przypadku wcześniejszej śmierci rodziców dziecku jest wypłacana renta. Jeśli samo dziecko ulegnie wypadkowi, w wyniku którego zostanie inwalidą, od ubezpieczyciela może dostawać rentę dożywotnią. Wszystko jest do wybrania i ustalenia - małżonkowie powinni przemyśleć swoje plany na przyszłość, plany i potrzeby potomka, aby dobrze wybrać. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

O blogu

Cześć wszystkim!Blog to będzie trochę wielotematyczny (trochę, bo choć mydło, szydło i powidło, to jednak będę chciał pisać tylko o tym, na czym się znam) i mam nadzieję - dla Was bardzo ciekawy:) Czytajcie, komentujcie - jednym słowem, czujcie się jak u siebie.
Zobaczcie koniecznie naszego nowego bloga o kredytach (http://www.lowcakredytow.pl)
Pozdrawiam,
Staszek.